O projektu
Projekt poznej krajinu, vzniknul v rámci mé kvalifikační práce oboru "GIS Aplikovaný v životním prostředí" na UJEP s tématem "GIS jako nástroj pro místně zakotvené environmentální učení".
Při pokračování a dalšími žáky v dalších letech, bude postupně vznikat soubor aktivit pro místně zakotvené učení a na tomto díle se budou přímo podílet žáci základní školy v Jablonném v Podještědí.
Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO) patří mezi důležité nástroje ochrany přírody a krajiny vedle práva na informace o životním prostředí.
Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spolu s dalšími ústředními správními úřady, kraje a obce v samostatné působnosti jsou povinny podporovat environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu vycházející z principů udržitelného rozvoje zajišťované prostřednictvím státních i nestátních organizací (Zákon o právu na informace o životním prostředí 123/1998 Sb.).
Cíle tohoto projektu lze rozdělit do 4 okruhů:
- analýza prostředí a cílů EVVO
- příprava celoročního místně zakotveného programu EVVO
- realizace tohoto programu
- jeho vyhodnocení
V analýze budou vyhodnoceny koncepční dokumenty, zákony týkající se EVVO a také vhodné metody a technologie GIS pro místně zakotvené učení.
V druhé části bude vytvořen celoroční vzdělávací program EVVO se zaměřením na žáky 2. stupně základní školy. Zvolené postupy pomůže dětem zlepšit prostorové vnímání a pochopit krajinu pomocí GIS aplikací a technologií, úkolem je spojit moderní technologie, GIS a EVVO v celek, který pomůže dětem lépe pochopit širší kontext ochrany přírody a krajiny v místě, kde žijí, proměny krajiny, její funkce a podpoří vnímání přírody u dětí jako celku s propojenými vztahy.
Doposud probíhaly snahy o zatraktivnění EVVO pomocí GIS především aktivitami jako jsou kreslení paměťových map a prezentace GIS postupů bez přímé možnosti vstupu do tvorby vrstev a datových sad.
Předpokladem je, že pro žáky bude toto téma významně zajímavější a zapamatovatelnější, když budou moci pracovat prakticky a tvořit zveřejnitelné informace o svém okolí. Tím získají lepší kompetence pro ochranu životního prostředí ve svém okolí, získají lepší vztah k místu, kde žijí a lepší kompetence pro pochopení svého veřejného zájmu na dobrou kvalitu života.
Postupy budou ověřeny s dětmi 2. stupně základní školy v Jablonném v Podještědí za pomoci Geoparku Ralsko, který se klasickou EVVO zabývá.